به چه خدماتی سازمانی گفته می شود؟

نرم افزار تحت وب (Web-Based Software) که از دستاوردهای نسبتا جدید گسترش تکنولوژی است، برنامه‌ای است که برای اجرا نیاز به مرورگر دارد. برای شروع کار و استفاده از نرم افزار تحت وب استفاده از هر مرورگری کافیست و در این مورد هیچ محدودیتی وجود ندارد. البته برای استفاده مناسب از این نرم افزارها بهتر است از نسخه‌های جدید مرورگرهایی مثل کروم، فایرفاکس و … استفاده کنید. اگر از سرویس‌هایی مانند Gmail که نوعی نرم افزار تحت وب محسوب می‌شوند برای چک کردن ایمیل‌هایتان استفاده می‌کنید، اهمیت چنین برنامه‌هایی را درک خواهید کرد.

البته، تحت وب بودن الزاما به معنی نیاز به اینترنت نیست. هرچند شما برای دسترسی به این برنامه‌ها برای بار اول نیاز به اینترنت خواهید داشت، اما استفاده از قابلیت‌های درون این برنامه‌ها، گاهی بدون دسترسی به اینترنت هم ممکن است. در حقیقت تحت وب بودن در اینجا به این معناست که ارتباط میان کاربر و نرم افزار باید با استفاده از یک مرورگر صورت پذیرد و امکان ارتباط میان آنها بدون یک مرورگر وجود ندارد.

نرم افزار ERP یا (نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان)

نرم افزار ERP یا برنامه ریزی منابع سازمان، یک سیستم نرم افزاری ماژولار است که با هدف یکپارچه‌سازی فرایندهای اصلی کسب‌و‌کارها در یک سیستم واحد، طراحی شده است.

نرم افزار ERP شامل مؤلفه‌های اصلی یک نرم افزار است که اغلب با نام ماژول‌ شناخته می‌شوند. در حوزه‌های اساسی کسب‌و‌کار، از جمله امور مالی و حسابداری، منابع انسانی، مدیریت تولید و مواد، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و مدیریت زنجیره تأمین تمرکز دارد. سازمان‌ها بر اساس بیشترین میزان اهمیت در حوزه کسب‌وکار خود، هرکدام از ماژول‌های اصلی را انتخاب کرده و استقرار نرم افزار انجام می شود.

آن‌چه در درجه اول نرم افزار یکپارچه ERP را از دیگر نرم افزارهای مستقل متمایز می‌کند، یک پایگاه داده مشترک است که از طریق آن ماژول‌های مختلف به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند که برخی از آن‌ها با دیگر ماژول‌های درگیر در یک فرایند کسب‌و‌کار به اشتراک گذاشته شده‌اند. این بدان معنی است، شرکت‌هایی که از نرم افزار ERP استفاده می‌کنند به دلیل عدم نیاز به ورود دوباره یا چندباره اطلاعات، تا حد زیادی در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنند، زیرا سیستم با اشتراک‌گذاری داده‌ها، باعث ایجاد دقت و همکاری بیشتر بین بخش‌های سازمان می‌شود.

گزینه‌های پیاده‌سازی نرم افزار ERP شامل استقرار در محل (خرید لایسنس)، ابری و ترکیبی از هر دو مورد مانند (PaaS (platform as a service و (IaaS (infrastructure as a service می‌باشد. اگرچه نرم افزار ERP از دیرباز با پیاده‌سازی‌های گران قیمت و یکپارچه همراه بوده است، اما در حال حاضر استقرار نسخه‌های ابری آسان‌تر و برای کسب‌و‌کارهای کوچک مزیت بزرگی به حساب می‌آید.

همچنین، برخی نرم افزارهای ERP نسل‌های توانمند آینده مانند AI ،IoT و تجزیه و تحلیل پیشرفته را برای تقویت تحول دیجیتال ارائه می‌دهند. کسب‌و‌کارها معمولا وقتی از صفحات گسترده و متناسب با سیستم‌های نرم‌افزاری متفاوت استفاده می‌کنند، به نرم افزار جامع ERP روی می‌آورند و برای هموار‌سازی مسیر رشد نیاز به قابلیت‌های یکپارچه نرم افزار ERP دارند. مانند بسیاری از محصولات فناوری، تعریف خاص از آنچه سیستم‌های ERP را تشکیل می‌دهد از دیدگاه هر فروشنده بسیار متفاوت است. در این مقاله به سوال ERP چیست؟ ویژگی‌ها و مزایای آن کدامند؟ پاسخ خواهیم داد.

پنل های CRM

کلمه‌ی CRM مخفف عبارت(Customer Relationship Management) به معنای مدیریت ارتباط با مشتری می باشد. سی آر ام را بیشتر به عنوان نرم افزار ارتباط با مشتری می‌شناسند؛ در ادامه به توضیح مفهوم CRM و نرم افزار CRM به طور جداگانه پرداخته خواهد شد. همانطور که پیداست، سی‌ارام یک پروسه برنامه ریزی شده برای مدیریت ارتباط با مشتریان فعلی و مشتریان آتی کسب و کار ها می باشد. هر استراتژی یا روشی که با استفاده از داده ها به ساختن، بهبود و مدیریت تعامل با مشتریان بپردازد، مفهوم CRM را تداعی می کند. اما امروزه اگر از کسی سوال شود که CRM چیست؟ بیشتر پاسخ ها خود ابزار CRM و تکنولوژی آن ( نرم افزار CRM ) است.

 

CRM (Customer Relationship Management) یک نگرش و بخشی از استراتژی کسب‌و‌کار یا بازاریابی است و به دنبال ایجاد، حفظ، توسعه و تعمیق رابطه با مشتریان در طول چرخه عمر مشتری است. هدف CRM افزایش فروش و سودِ مقطعی نیست.
مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM با گرداوری داده‌های مشتری از کانال‌های مختلفی مثل وب‌سایت، تماس تلفنی، گفت‌و‌گوی زنده، شبکه‌های اجتماعی و… به شما کمک می‌کند تا تک‌تک مشتریان و ترجیحات و دغدغه‌های آن‌ها را بشناسید، آن‌ها را دسته‌بندی کنید، با آن‌ها ارتباط بگیرید، رفتارهای او را درک و تجربه خرید خوبی را برای او فراهم کنید. علاوه بر این، CRM باعث می‌شود تا نقاط ضعف و قوت کسب‌وکار خود را بهتر بشناسید، روی آن‌ها تمکر کنید و بتوانید برای حل آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.
در واقع مدیریت ارتباط با مشتری با بهینه‌سازی فرایند بازاریابی، فروش و پشتیبانی به دنبال جلب رضایت مشتری و افزایش سود‌دهی در طولانی‌مدت است.