مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین و پلسک

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین و پلسک – ایران آرک

چه فقط به دنبال یک کنترل پنل میزبانی برای میزبانی اشتراکی باشید و اگر به دنبال یک کنترل پنل برای VPS یا سرور اختصاصی خود هستید. این احتمال وجود دارد که یکی از این سه گزینه اصلی را در نظر گرفته باشید. سی پنل، دایرکت ادمین یا پلسک. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

کنترل پنل به شما این امکان را می دهد که تمام جنبه های سرور خود را بدون نیاز به توسل به خطوط فرمان یا هر ابزار دیگر مدیریت کنید.

شما می توانید کاربران جدید و پایگاه داده ها را اضافه و حذف و مدیریت کنید. گزارش های خطا را برای سرور خود مشاهده کنید، نرم افزارهای محبوب و پر کاربرد نصب کنید، ایمیل را پیکربندی کنید و صدها فعالیت تعمیر و نگهداری روزانه دیگر از جمله پشتیبان گیری و بازیابی را روی سرور انجام دهید.

یک کنترل پنل برای یک وب سرور امروزه می تواند کارهای زیادی انجام دهد که تقریباً غیرقابل تصور است که بدون آن بتوانیم به کار بپردازیم – حتی اگر از نظر فنی امکان پذیر باشد.

کدام را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب یک کنترل پنل، یکی از مشکلات اصلی در این واقعیت نهفته است که مهاجرت بین آنها دشوار است. برای اینکه در آینده از دردسرها و هزینه‌های زیادی برای خود صرفه‌جویی کنید، زیرا نظر خود را تغییر می‌دهید یا می‌خواهید به میزبانی بروید که از یک کنترل پنل متفاوت استفاده می‌کند، مهم است که اولین بار آن را درست انجام دهید. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

این مقاله به برخی از تفاوت‌های اصلی بین کنترل پنل‌های مختلف می‌پردازد و اگر فقط به دنبال میزبانی اشتراکی هستید و می‌خواهید تفاوت‌های کنترل پنل را بدانید، کمی بیشتر از آنچه نیاز دارید، توضیح می‌دهد.

همانطور که گفته شد و با تهیه یک هاست اشتراکی کارتان راه می افتد. اما اگر به دنبال یک ریسلر، VPS یا سرور اختصاصی هستید که اغلب به عملکرد کامل سرور دسترسی دارند، این مقاله مفید خواهد بود.

نگاهی به رابط کاربری

احتمالاً اصلی ترین چیزی که ممکن است بر انتخاب شما تأثیر بگذارد ظاهر و طراحی رابط کنترل پنل است. مطمئناً داشتن یک رابط کاربری قدیمی احساس خوبی ندارد.

اما به همان اندازه باید بدانید که دسترسی آسانی به همه چیزهای رایجی دارید. که ممکن است برای مدیریت حساب میزبانی خود یا در واقع مدیریت کاربران و کاربران مختلف انتظار داشته باشید.

سی پنل (Cpanel)

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین
این تصویر مربوط به رابط کاربری سی پنل است که البته دارای پوسته های مختلفی هم هست

سی پنل دارای دو بخش اصلی است. قسمت جلویی برای کاربران (cPanel) و ناحیه مدیریت (WHM).

سی پنل سهم بزرگی از بازار پلتفرم ها را در اختیار خود دارد. سی پنل به طور انحصاری بر روی سیستم های لینوکس اجرا می شود و به طور رسمی از سه نسخه – CentOS، CloudLinux و RedHat پشتیبانی می کند.

با وجود این محدودیت، به دلیل رواج لینوکس در بازار سرور، توانسته است از پس آن بربیاید. بنابراین اگر تجربه شما بیشتر به سمت یک سرور ویندوز متمایل است، سی پنل احتمالاً کنترل پنل مناسبی برای نیازهای شما نیست، مگر اینکه بخواهید تجربه ای در زمینه عملکرد یک محیط لینوکس به دست آورید. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

چندین سال پیش، سی پنل محصولی را منتشر کرده بود که هنوز در مرحله توسعه بود به نام Enkompass، که قرار بود نسخه‌ای از cPanel ویندوز باشد.

متأسفانه، محصول هرگز توجه لازم برای موفقیت آن را دریافت نکرد و همانطور که بعداً به صورت رایگان ارائه شد، درآمدزایی را متوقف کرد و بنابراین به‌روزرسانی نشد.

سرانجام، این محصول در اوایل سال ۲۰۱۴ به مرحله پایان عمر خود رسید. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

پلسک (Plesk)

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین
کنترل پنل پلسک را در تصویر فوق مشاهده می کنید

برخلاف سی پنل، پلسک از طیف وسیع تری از سیستم عامل ها از جمله تغییرات در خود لینوکس پشتیبانی می کند. علاوه بر سه سیستم عامل لینوکس که توسط سی پنل پشتیبانی می شوند، پلسک می تواند روی اوبونتو، دبیان و openSUSE نیز اجرا شود.

اما جایی که واقعاً از رقیب اصلی خود جلوتر است، پشتیبانی آن از ویندوز است. در حال حاضر، پلسک ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 را توصیه می کند در حالی که نسخه های قدیمی ویندوز با انتشار نسخه های جدید به پایان عمر خود رسیده اند.

از بین این سه، تنها پلسک است که از ویندوز پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که اگر پلتفرمی است که می خواهید از آن استفاده کنید، انتخاب شما از بین این سه تا حد زیادی مشخص است.

دایرکت ادمین

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین
کنترل پنل دایرکت ادمین نیز مانند سی پنل دارای پوسته های مختلفی است

مانند سی پنل، دایرکت ادمین نیز فقط بر روی سیستم های لینوکس، به ویژه RedHat، CentOS، FreeBSD و Debian اجرا می شود.

این بدان معناست که داشتن یک سرور لینوکس در مورد نرم افزار کنترل پنل میزبانی وب، گسترده ترین گزینه ها را در اختیار شما قرار می دهد.

به دلیل عدم پشتیبانی بیشتر محصولات از یک محیط ویندوز، اگر سیستم عامل انتخابی شما باشد. انتخاب های شما به شدت محدود می شود.

قیمت گذاری

هزینه های این سه کنترل پنل به طور گسترده ای متفاوت است و ساختار قیمت گذاری آنها نیز متفاوت است. هیچ یک از آنها منبع باز نیستند. و فقط DirectAdmin به شما اجازه می دهد آنچه را که به عنوان “اشتراک مادام العمر” شناخته می شود، خریداری کنید.

جایی که می توانید آن را به طور کامل برای عملکرد نامحدود خریداری کنید. دو مورد دیگر چنین پیشنهادی ندارند و تا زمانی که شما به استفاده از محصولات آنها ادامه دهید، هزینه های معمولی دریافت می کنند.

اشتراک هاسی پنلپلسکدایرکت ادمین
اشتراک ماهانه۴۵ دلار۴ دلار (۵ دامنه) تا ۳۵ دلار (سرور اختصاصی)۲۹ دلار
اشتراک سه ماههنداردندارد۱۰۸ دلار
اشتراک سالانه۴۲۵ دلار۳۸۵ دلار۲۰۰ دلار
اشتراک مادام العمرنداردندارد۲۹۹ دلار (فقط ۹۰ روز پشتیبانی فنی شامل)
اشتراک ماهانه VPS۲۰ دلار۱۵ دلار (دامنه های نامحدود)ندارد

قیمت‌ها مستقیماً از وب‌سایت‌های شرکت‌های اصلی این سه کنترل پنل گرفته شده. با این حال، خواهید دید که بسیاری از ارائه دهندگان خدمات سرور مجوزهای تخفیفی را به عنوان فروشنده ارائه می‌دهند.

بررسی هزینه سی پنل (cPanel)

هزینه cPanel بسته به نصب یا عدم نصب آن بر روی سرور اختصاصی یا VPS متفاوت است. دومی تقریباً نصف اولی با مجوز سالانه ۲۰۰ دلار در مقابل ۴۲۵ دلار برای نسخه اختصاصی هزینه دارد. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

علاوه بر این، سی پنل همچنین پشتیبانی تلفنی را با قیمت ۶۵ دلار در هر حادثه ارائه می دهد. این شامل تعداد تماس‌هایی است که برای حل یک مشکل خاص لازم است.

و حادثه شما وضعیت پشتیبانی اولویت‌دار را دریافت می‌کند. کمترین مبلغی که باید برای اشتراک ماهانه cPanel بپردازید ۲۰ دلار در VPS است.

بررسی هزینه پلسک (Plesk)

مانند رقیب اصلی خود، Plesk نیز دو طرح مجزا برای VPS و نصب اختصاصی دارد. با این حال، بر خلاف سی پنل، پلسک بسته به تعداد دامنه‌هایی که می‌خواهید میزبانی کنید.

بسته‌هایی مانند وردپرس و جعبه ابزار توسعه‌دهنده را شامل می‌شوید یا نه، و اینکه آیا می‌خواهید آن را با CloudLinux همراه کنید یا نه، طیف گسترده‌تری از مجوزها دارد. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

اگر خود را به ۵ دامنه محدود کنید، می توانید با پرداخت حداقل ۴ دلار در ماه برای Plesk به کار خود ادامه دهید!

بررسی هزینه دایرکت ادمین (DirectAdmin)

در مورد گزینه های قیمت گذاری، DirectAdmin مطمئناً ساده ترین راه اندازی را بدون تمایز بین VPS و محیط های اختصاصی دارد.

برای پرداخت مکرر، می توانید مجوز ماهانه، سه ماهه یا سالانه را انتخاب کنید. و البته، شما می توانید آن را به طور ابدی و با صرف ۲۹۹ دلار خریداری کنید.

یکی از تمایزهای مهم این است که دایرکت ادمین پشتیبانی فنی نامحدودی را در تمام بسته های خود دارد، برخلاف سی پنل که برای هر حادثه هزینه دریافت می کند.

در حالی که پلسک پشتیبانی فنی رایگان نیز ارائه می دهد، یافتن خط مشی های آنها دشوار است و به نوع مجوزی که خریداری کرده اید و از کجا بستگی دارد.

از طرف دیگر DirectAdmin به سادگی خود افتخار می کند! و این به سیاست های پشتیبانی آن نیز گسترش می یابد.

توجه داشته باشید که مجوز نامحدود دایرکت ادمین فقط شامل پشتیبانی ۹۰ روزه می شود.

عملکرد سه پلتفرم در بک اند و فرانت اند

اگر از cPanel از دیدگاه یک کلاینت بر خلاف شخصی که سرور خود را اجرا می کند استفاده کرده اید، ممکن است هرگز نام WHM را نشنیده باشید.

WHM “بک‌اند” سی پنل است و نرم‌افزاری است که توسط مدیران سرور برای انجام تمام عملکردهایی که کاربران سی پنل قادر به انجام آن نیستند استفاده می‌کنند.

از راه‌اندازی خوشه‌های DNS، قوانین امنیتی جامع، ایجاد و تخصیص بسته‌ها، پیکربندی سطح سرور، و مجموعه‌ای از توابع دیگر که از طریق cPanel در دسترس نیستند، متغیر است. مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین
رابط کاربری WHM را مشاهده می کنید

با این حال، اگر مشتری هستید که به تازگی یک سرویس میزبانی اشتراکی خریداری کرده اید، هرگز حتی WHM را نخواهید دید.

ترکیب نام کاربری/رمز عبور شما برای ورود مستقیم به cPanel یا به عنوان یک کاربر معمولی یا یک ریسلر استفاده می شود.

گزینه های موجود در WHM آنقدر جامع و دقیق هستند که حتی نمی توان دانست از کجا شروع کنید.

دو محصول دیگر – پلسک و دایرکت ادمین – چنین شخصیت‌هایی ندارند. کارهایی که می توانید انجام دهید و نمی توانید انجام دهید کاملاً به مجوزهایی بستگی دارد که به شما اختصاص داده شده است.

با فعال و غیرفعال بودن گزینه های خاص، رابط تقریباً یکسان به نظر می رسد.

پیکربندی فروشندگان (RESELLERS)

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
بسته های فروشنده قابل تنظیمدارددارددارد
تنظیمات برند مبتی بر CSSندارددارددارد

امکانات برند سازی

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
تم مبتنی بر CSSندارددارددارد
چند زبانهدارددارددارد

مدیریت زمان

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
فایل های مخرب را در یک صفحه مدیریت و حذف می کنیدنداردنداردندارد
یک صفحه سلامت کامل سیستم را نشان می دهدنداردنداردندارد
نصب سریع و مبتنی بر RPMتقریبا ۳۵ دقیقهتقریبا ۲۰ دقیقه
پوشش کامل API (رابط های SOAP، XMLRPC و CLI)نداردXML و CLIندارد

امکانات شبکه

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
مدیریت پیشرفته IPv6 از طریق استخرهای IPv6نداردنداردندارد
چندین IP (v4 و v6) در هر دامنهنداردداردندارد
ابزارهای تشخیص IPv6نداردنداردندارد

بانک اطلاعاتی (Database)

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
پایگاه داده ها، کاربران و مجوزهای MySQL را مدیریت می کنیددارددارددارد
ادغام با phpMyAdminدارددارددارد
مشاهده و خاتمه کوئری های در حال اجرانداردنداردندارد
پشتیبانی از PostgreSQLداردداردندارد

مدیریت ایمیل، هرزنامه ها و ویروس ها

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
صندوق های پستی قابل تنظیم، ارسال کننده ها، سهمیه هادارددارددارد
فیلتر اسپم قابل تنظیمدارددارددارد
حفاظت از ویروسهای در ایمیلداردداردمحدود
Domainkeys (DKIM) و رکوردهای SPFداردمحدوددارد
لیست جهانی سفید و سیاهدارددارددارد

عیب یابی

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
نمایشگر ورود به سیستمدارددارددارد
ویژگی کمک از راه دور ایمنداردداردندارد
سیستم تشخیص/اعلان/تعمیر مشکلنداردداردندارد
آمار استفاده در زمان واقعی گرافیکیمحدودمحدودمحدود

ویژگی های مقیاس پذیری

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
تعادل در تحمل بار ترافیک بالانداردنداردندارد
سرورهای خارجی MySQL (یک یا چندگانه)نداردداردندارد
سرورهای فایل خارجینداردداردندارد
همگام سازی DNS خارجیداردداردندارد
نمودارهای بلادرنگ سرورهای خوشه اینداردنداردندارد

نرم افزار های پشتیبانی شده

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
DNSBINDMSDNS OR BINDBIND
EMAILEXIMگزینه های مختلفEXIM
FIREWALLCSFIPTABLESIPTABLES

امنیت

خب، برای بسط بحث بالا، مدل‌های امنیتی برای cPanel، Plesk و DirectAdmin در نحوه مدیریت مجوزها برای حساب‌ها یا حساب‌های فرعی مختلف کاملاً متفاوت است.

عنوانسی پنلپلسکدایرکت ادمین
میانگین روز برای اعلام یک سوء استفاده۹۱۰
میانگین روز برای شناسایی یک اکسپلویت۲۸۹۶۴
صاحبان وب سایت می توانند کاربران فرعی ایجاد کنندخیرخیرخیر
ادمین سرور می تواند از کاربران فرعی در سطح نماینده فروش باشندخیرداردخیر
تنظیمات مجوز برای کاربران فرعیخیرداردخیر

امنیت در سی پنل

با cPanel/WHM، شما شخصی را دارید که می تواند به WHM دسترسی داشته باشد و حساب های cPanel جداگانه برای هر کاربر ایجاد کند.

قابلیت های هر حساب و همچنین منابعی که می تواند استفاده کند بستگی به بسته هایی دارد که به آن اختصاص داده شده است.

امنیت در پلسک

از طرف دیگر پلسک مفهوم “اشتراک” را دارد. هر اشتراک به یک طرح خدمات خاص مرتبط است که منابع لازم را که کاربر می تواند به آنها دسترسی داشته باشد را مشخص می کند.

امنیت در دایرکت ادمین

دایرکت ادمین همچنین از مفهوم بسته هایی استفاده می کند که به کاربران اختصاص داده می شود. کاربران جدید را می توان از طریق یک فروشنده از طریق مدیر ایجاد کرد.

تفاوت این سه محصول در اصطلاح و پیاده سازی است. این یکی از دلایلی است که مهاجرت بین این پلتفرم ها بسیار مشکل ساز است.

یافتن مجموعه ای از پارامترها که یک تناظر یک به یک بین آنها ایجاد می کند بسیار دشوار است.

خلاصه بحث امنیت

به طور پیش‌فرض، نصب جدید تقریباً هر کنترل پنل دارای مشکلات امنیتی است و شما باید فهرست بهترین روش‌ها را برای هر کنترل پنل در رابطه با نصب سرور خود بررسی کنید.

شما می توانید توصیه های مختلف را در اینجا پیدا کنید: cPanel، Plesk، DirectAdmin.

همانطور که هنگام خواندن توصیه‌ها خواهید دید، امنیت سرور برای این کنترل پنل‌ها خیلی عمیق‌تر از آن چیزی است که بتوانید در این مقاله به آن بپردازیم.

یکی دیگر از عوامل مهم در تصمیم گیری بین کنترل پنل های مختلف، به ویژه در دوره ای که آسیب پذیری های امنیتی رایج هستند.

اغلب در هنگام کشف از آنها استفاده می شود، زمان لازم برای رفع سوء استفاده ها است. در مطلب سفید وب سایت Rackspace ، نشان داده شد که بین این ۳ کنترل پنل، پلسک در مدت زمانی که برای رفع یک اکسپلویت طول کشید، با اختلاف قابل توجهی جلو افتاد.

قابلیت استفاده

این به ضرورت یک ارزیابی ذهنی است. با cPanel و WHM، قدرت فوق العاده، انعطاف پذیری، و تعداد زیادی از گزینه های ارائه شده توسط این ترکیب ادغام می شوند تا یک رابط تا حدودی پیچیده تر در مقایسه با دو مورد دیگر ایجاد کنند.

با این واقعیت که WHM و cPanel دارای یک بک‌اند جداگانه هستند، این امر تا حدودی بهبود می‌یابد به این معنی که بسیاری از پیچیدگی‌ها از کاربران عادی پنهان می‌شود.

وقتی صحبت از Plesk می شود، بسیاری زیبایی شناسی و چیدمان تمیز را نسبت به cPanel ترجیح می دهند. این را با این واقعیت ترکیب کنید که هیچ تقسیمی بین قسمت جلویی و باطن وجود ندارد، و سیستمی دارید که مسلماً استفاده و تسلط بر آن آسان‌تر است.

با این حال، دایرکت ادمین دارای یک رابط است که ساده ترین و راحت ترین بین همه کنترل پنل ها است. از بین این سه، آنها تنها موردی هستند که سهولت استفاده و سادگی را به عنوان شعار بازاریابی منحصر به فرد خود معرفی می کنند. این خود را نه تنها در رابط آنها بلکه در ساختار برنامه های آنها همانطور که قبلاً دیدیم نشان می دهد.

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین

بیشتر بخوانید:

حرف آخر

هر یک از این سه محصول کنترل پنل میزبانی وب دارای نقاط قوت و ضعف خود هستند. سازگاری با سیستم عامل، قیمت گذاری، پشتیبانی فنی، سهولت استفاده، افزونه ها و ماژول ها یک نمایه قابلیت استفاده منحصر به فرد برای هر خریدار ایجاد می کند.

امیدوارم در این مقاله اطلاعات کافی برای تسهیل این انتخاب بسیار دشوار ارائه شده باشد!

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *